ГИМНАЗИЈАЛЦИ НА КОНФЕРЕНЦИЈИ У СЛОВЕНИЈИ

Ученици Митровачке гимназије су од 16. до 21 марта учествовали на конференцији ГимМУН Птуј у граду Птују у Словенији. Конференције овог типа, које у целости симулирају рад Уједињених Нација, одржавају се широм Западне Европе, а награде са ГимМУН конференција припадају рангу награда на некој од Олимпијских такмичења. Била нам је част да седимо и дебатујемо у Савету безбедности и доносимо резолуције заједно са немачком, холандском, три италијанске, три словеначке и једном хрватском и бугарском школом. Радни језик конференције је у целини био енглески и то правни енглески. Ученици су били подељени по делегацијама различитих земља (не оних из којих долазе, већ земаља попут: Аустрије, Кине, Перуа) и заседали су у различитим комитетима, попут Савета безбедности Уједињених нација, Економског и социјалног савета, Генералне скупштине и других. Нека од питања којима су се бавили била су: питање раздвајања религије и државе, неутралности интернета, сајбер сигурности, обавезног служења војног рока, замене фосилних горива биогоривима и сл. (више на линку: https://gimmun.gimptuj.si/about.html ) Ученици су стекли огромно искуство, склопили много нових пријатељстава и слободно можемо рећи закорачили ка другачијим каријерама као и погледу на свет. Митровачку гимназију представљали су ученици билингвалног смера: Јелена Дејановић (IVб), Анна Соколова (IIIб), Николина Ђорђић (IIIб), Вук Удовичић (IIIб), Тијана Панић (IIIб), Ана Ђаковић (IIIб), Лука Лапчић (Iб), Уна Поповић (Iб), Кристина Попадић (Iб), као и Олга Бурлица (VIII). Организатор пута и професор саветник на конференцији је била Марина Јовић.